דרך הקונסטלציה – ביה"ס ללימודיי הקונסטלציה המשפחתית והמערכתית בישראל > חומרי קריאה על הקונסטלציה שכדאי לקרוא > מאמרים בקונסטלציה משפחתית > בלוג: קונסטלציה… לידה… > תופעת הייצוג

על תופעת הייצוג בגישת הקונסטלציה

כדי שאדם יוכל לתפקד בעולם הפיזי, בתוך חברה,  מתפתחת יכולת הנבדלות שלו, הנפרדות שלו מהמתרחש.   אם לא נצליח להפריד את עצמנו מהחוויות של כל מי ומה שמסביבנו נהיה במצב תמידי של הצפה.
על מנת להימנע מתחושת הסחרחורת וההצפה של עודף אינפורמציה – העיניים שלנו יבחרו באחת משתי האפשרויות –  להיעצם (ממש כמו מפסק ראשי שמגן מפני עומס יתר)   או להתמקד באזור אחד, פרט אחד, תנועה אחת –  ולהמשיך להתמקד רק בה.
לכן, מה שקורה הוא שבאופן טבעי למדנו להחזיק בתוכנו רק חלק מ… פרט מסוים, תנועה אחת, חלקיק אחד מתוך מרחב רחב של קשרים והתרחשויות.  כדי להגן על עצמנו פיתחנו את היכולת ל'נתק' עצמנו מלהרגיש אתכל מה שקורה בנו, מסביבנו ואת כל מה שקורה למי שמסביבנו.

הקונסטלציה מביאה איתה את נקודת המבט של היותנו מערכת וחלק ממערכת 

הקונסטלציה מביאה איתה רעיון הפוך כביכול, ואומרת: דווקא מתוך קשר וחיבור לשדה בו אנחנו נמצאים ולפרטים ולמידע שנמצאים בו – יכול להתרחש שינוי.   הקונסטלציה מעמידה את נקודת המבט של היותנו מערכת וחלק ממערכת במרכז, ועובדת עם ההבנה כי כל פרט הוא בו-זמנית גם הוא עצמו על כל מורכבויותיו וגם חלק משדה הכולל בתוכו עוד פרטים ועוד היבטים.
בכל רגע, בכל מצב, ההוויה של כל פרט מושפעת מהשדה שהוא נמצא בו ומגיבה אליו. ובאותה מידה אנחנו יכולים לומר שכל תנועה של פרט במערכת יוצרת השתנות של המערכת עצמה.

להמשך קריאה…