תנועה לעצמאות חדשה

אם נניח כי תהליך, כל תהליך  (יצירה, לידה, קשר בין שניים),  מכיל ידע משלו, עבור עצמו על הכיוון והדרך שלו לנוע הלאה – נוכל לשאול בו-זמנית גם מה מפריע, עוצר, או חוסם תנועה של משהו – וגם לחקור את השאלה-  מהם האלמנטים שתומכים בהמשך התנועה האורגנית של תהליך זה.

 נקודת מבט כזו מתוארת בהקשרים שונים בטיפול, בעבודה עם תהליכים יצירתיים וגם בעבודה עם חולי סרטן. 

תחושה של 'בעיה' – מורגשת כמשהו תקוע, לא זז, לא קורה, או לא מתארגן, זוהי תחושה שאין בה שקט וגם אין בה תנועה קדימה– היא נוצרת מכך שתנועה מסוימת מנסה להשלים את עצמה ולא מצליחה. את הצורך להשלמת התנועה ניתן לתאר בשתי דרכים – סגירת מעגל ותנועה קדימה.

 אנחנו נאמר: "סגרתי מעגל" ונתכוון לומר שמשהו בנו חווה כעת תחושה יותר שקטה או שלמה לגבי אותו הנושא.  סגירת מעגל מתארת את החוויה שקודם משהו הרגיש 'פתוח' ועכשיו הוא 'נסגר'.
הצורך בתנועה הלאה  קורה כשה- כאן – כבר מרגיש לא מתאים יותר וישנו רצון להיות במקום אחר. זהו רצון להגיע למקום כלשהו או לצאת ממקום כלשהו.  כאשר התנועה שרצתה להתרחש, מתרחשת – המערכת פנויה לפגוש אפשרויות חדשות שקודם לכן היו בלתי נראות. התגשמות התנועה שרצתה לקרות לרוב מביאה איתה חוויה של שקט פנימי, ובו זמנית מאפשרת לפוטנציאלים חדשים להופיע.
זה קורה גם כשההרגשה היא ש'משהו חסר'.  רבים מאיתנו מסתובבים תקופות ארוכות עם תחושה כזו. יש משהו שמבקש נוכחות ואנחנו לא יודעים מה הוא.

להמשך הקריאה…