כאבה של משפחה – כבודה

לכול משפחה בהווה ו/או בהיסטוריה ישנם כאבים, סיבוכים ומעורבבויות. זאת כתוצאה מטראומה כזאת או אחרת שהנסיבות הציבו בדרכה. כול משפחה או פרט במשפחה מצאו דרך ייחודית להתמודד עם אותן טראומות והתוצאות שלהן.

בכול משפחה טמונה יכולת ארכיטיפית מולדת, השואפת לריפוי המשפחה. יכולת זאת נעה בין הרצון להכיל את הכאב לבין רצון שהכאב יתגלה ויצא לאור. בשני המקרים השאיפה היא דומה – להביא לריפוי של המשפחה לדורותיה.

כאב וטראומה הינם לא רק שואבים אנרגיה וכוחות, ובולמים התפתחות ותנועה, הכאב של המשפחה הוא גם הכבוד שלה, הגורל שהיא נושאת על כתפיה שאומר "פגשתי את החיים במלוא עוזם, ואני נושא איתי את החוויה הזאת". היכולת לנוע עם הכאב, היכולת להכיל או להתגבר על הכאב, לעבור דרכו, להצליח אל מול הקושי שהוא מציב נותן תחושות של מימוש וכבוד.

הלינגר: "…אדם שמתמודד עם מחלה קשה אבדן כאב או מוות קרוב, נמצא במצב אחר לחלוטין. חוויות אלו נותנות לאדם עומק. כאב, מחלה, מכת גורל קשה במיוחד ואפילו רגש אשמה כבד, מוסיפים למשקל הסגולי של הנפש… ". (מתוך 'הכרה בקיים')

אדם מגיע לטיפול מונע מתוך הרצון לריפוי הכאב המשפחתי. גם כשהוא מדבר על הכאב הפרטי שלו הרי הוא בעצם מדבר על הכאב המשפחתי. המטפל שהגיע למקצוע זה, מונע ע"י הרצון למצוא דרך שתאפשר ריפוי של הכאב והטראומה של זה שהגיע לטיפול. במרחב הטיפולי נפגשים מצד אחד הרצון של המטפל לריפוי ומהצד השני שני הרצונות ההפוכים של המטופל ומשפחתו שברקע.

לעיתים, כאשר שלושת הרצונות האלו נפגשים, ואין יכולת הכלה של הרצונות הנוגדים, התהליך יכול, באופן פרדוקסלי, לחזק את הטראומה ולחזק את הרצון להכלה שלה ע"י המטופל ומשפחתו. התחושה שיכולה להתקבל היא שהמטפל 'עט' על הכאב כמוצא 'שלל גדול', והשלל מסנוור את ראייתו ואת היכולת שלו לראות – שכאבה של המשפחה הוא גם כבודה. כך יתכן שהמטופל יחווה את הטיפול כטראומטי ואף משפיל.

על המטפל למצוא את הדרך לריפוי כך שהוא מחזיק גם כבוד אל מול הכאב והגורל המשפחתי וגם את הרצון לריפוי ע"י ההוצאה אל האור של הכאב, ההכרה בו ותהליכי ההשלמה שחיכו לרגע שבו מישהו ישים לב אליהם, יראה אותם, יכיר בהם ויאפשר להם את התנועה הכו נדרשת, לשחרור וריפוי מהמשא הכבד.

במיטבו, לאחר תהליך שכזה, המטופל ומשפחתו יתייחסו אל הטראומה והסיפור שלה, כמצב או אירוע שמרחיב את יכולתם לפגוש את החיים באופן יותר מלא.

לדברי הלינגר: "…אושר נמצא בהרמוניה עם גדולה שמכילה סבל ומוות" (הכרה בקיים)

 

ישי גסטר