דרך הקונסטלציה – קורסים והשתלמויות, 2019 > שרון ברתל קמחי

ארכיטיפ, עפ"י ויקיפדיה הוא : "הוא אב טיפוס של רעיון, אדם, אובייקט או מצב שהאנושות, על תרבויותיה השונות, חוותה תדיר והוא נשמר כמשקע בזיכרון האנושי, כמודל שעל פיו פרטים אחרים מתובנתים. הפרט החווה את חייו הפרטיים חשוף תמיד הן להתרחשויות ההווה שהוא שותף להן, והן לאותם דימויים קדומים מעברה של משפחת האדם".

יש סוגים שונים של ארכיטיפים, ובין היתר ישנם גם ארכיטיפים יהודיים. משה רבנו הוא ארכיטיפ כזה. ארבע האמהות הן ארכיטיפ כזה, דוד המלך, הו- הו איזה ארכיטיפ!


זה צד אחד של המטבע. בואו נהפוך לצד שני.

 

אחאות היא הזוגיות הראשונה של האדם.
זו קבוצת השווים שלנו, זו שיש לנו בה אהבה וריבים, מו"מ ופשרות, התקרבות והרחקות, והרבה הרבה מראות.
אלא שמסתבר שזה לא עניין רק של גורל על איזו אחות הגרלנו. 
ואפילו לא עד כמה ההורים שלנו תמכו בחברות הזו בינינו, ועשו כל מאמץ למנוע קנאת אחים וריחוק. 
התבוננות קונסטלטיבית על מערכות יחסים בין אחים יכולה להאיר באור חדש לגמרי כאבים וקשיים, ולתת התחלה של פתרון למערכות בריאות וזורמות יותר.
זה הצד השני.

 

ועכשיו, בואו נתבל במעט קונסטלציה: 

 

לפי תפיסה זו, למערכות היחסים בין האחים, למשל, יכולים להיות שורשים ארוכים ומשפחתיים, ולעתים קרובות הן מתכתבות עם טראומות בכלל מדור אחר.

בסדנה שאני מתכננת לנו ב כנס קונסטלציה שנתי אני שואפת לאחד את כל אלו למטבע אחד, בעל ערך. בואו נבחן את נושא האחאות שלנו, של הילדים שלנו, של ההורים שלנו, של בני הזוג שלנו, דרך התבוננות על האחאות המורכבת כ"כ של אחד מהארכיטיפ היהודיים המפורסמים ביותר, הלוא הוא יוסף, בעל החלומות (ןבעל כתונת הפסים). 
למה דווקא יוסף ואחיו?
כי זה מרתק אותי.
כי מה פתאום זורקים מישהו לבור, ועוד את אחיך הצעיר? מהו מקור הכאב? מה מאפשר מחילה וחיבור?
כשאנו מתבוננים במערכות יחסים רחוקות, של אנשים אחרים, אפילו כאלו שלא הכרנו, אבל הלא מודע הקולקטיבי שלנו מחזיק בתוכו, אנו יכולים לקבל תובנות עומק לא רק על הסיפור התנ"כי, הארכיטיפי, אלא בעיקר על הכאן והעכשיו שלנו, על מערכות יחסים מורכבות ומכאיבות, מרתקות ומשמעותיות, עם האנשים שמלווים אותנו, בנוכחותם או בהיעדרם, הכי הרבה שנות חיים, האחים והאחיות שלנו.

מחכה לכם בכנס. 
שרון.

 

 

שרון קמחי, מנחת קונסטלציה ומורה בבית הספר, בעלת תואר ראשון בחינוך ותקשורת, מטפלת גוף-נפש מזה 19 שנים (שיאצו, תזונה סינית, דולה). אחות ליואביק ולענתי, אמא לאחים- דור, איילה וגליה. וגם לעוד אח אחד שלהם, בלב.