הקונסטלציה הארגונית בקצרה

 

הקונסטלציה היא בראש ובראשונה תפיסה מערכתית  שמתייחסת לסימפטום, קושי או דילמה כגורם הנמצא באינטראקציה תמידית עם עוד גורמים הנמצאים במערכת. כל גורם משפיע ומושפע , ולכן נכון להתייחס ולעבוד עם כל המערכת ולא רק עם אדם בודד.

כל הגורמים משפיעים אחד על השני כך שאם יש בעיה או קושי, האחריות הינה  לא רק על המנכ”ל העכשווי או הש”ג שרק הגיע.
אנו מציעים לפתח נקודת מבט אמיצה שמאפשרת להבין את הקושי בתוך הקונטקסט הרחב שלו.

 

מערכת מלאת גורמים והשפעות היא דבר מורכב להבנה ולתפיסה ע”י תהליך חשיבה רגיל, שמגיע מהאונה השמאלית האנליטית (מתוך הקופסה) ולכן נדרשים כלים אחרים שאינם רק דיבור או מצגת על הדבר והבנה לוגית.

 

הקונסטלציה מציעה מהלך שמשתמש בהמחשה, דימיון ויצירת תמונה ויזואלית של האתגר והגורמים המערכתיים שמשפיעים עליו – זהו תהליך שמגרה את האונה הימנית היצירתית (מחוץ לקופסה) ושמשם באים הרעיונות המפתיעים.

 

כדי שמישהו יוכל להבין בעיה או פיתרון באור חדש הוא צריך לראות את זה ולא רק לדבר על זה, ולכן צריך לייצר נראות.
בקונסטלציה הארגונית אנחנו עושים את זה בעזרת בדים, ניירות או חפצים שמייצגים עבורנו גורמים במערכת ( “ייצוגים אותנטיים” )

 

לאחר אין ספור תהליכים עם דילמות ארגוניות בארץ ובחו”ל, התפתחה ההבנה שחלק מהגורמים המערכתיים המשפיעים על ההווה קשורים לעבר.
בדיוק כמו העיניים הכחולות של אדם שלא נוצרו יש מאין אלא הועברו אי שם בעבר מסבא רבא, כך גם אתגרים ארגוניים . הם מופיעים כאן ועכשיו אך לא פעם, נוצרו איפושהו ב”עבר הארגוני”.

זה יכול להיות קשור לנרטיב מסוים שהתקבע או לאירוע מסוים שהדיו ממשיכים לפעול באופן כזה או אחר במערכת – כמו עזיבת מנכ”ל, אקזיט, מיזוג, שינוי ארגוני משמעותי, מכירה או פרוייקט שכשל או פיטורים שנחוו כטראומה אצל אילו שנשארו. האירועים האלה מייצרים רבדים על רבדים של משברים שלא עברו תהליך משמעותי ולכן ממשיכים להשפיע במודע או שלא במודע הארגוני.

 

התפיסה המערכתית כוללת גם את מערכות היחסים שבין הגורמים השונים:
בכל ארגון ישנו מתח מובנה בין התנועה הלאה והעשייה בפועל לבין מתן מקום (וזמן) לעבודה על מערכות היחסים המניעות את הארגון.  זה ברור לכולם שמערכות היחסים הללו מזינות את ליבת התנועה הארגונית ואם זאת לתת להן מקום או זמן אוויר, נתפס כהתבחבשות ו ‘בזבוז זמן’.
בעזרת הקונסטלציה ניתן בדרך פשוטה לנשום בתוך המתח הזה – לגעת ביחסים בלי לצלול לתוכם. לתת להם מקום תוך כדי תנועה קדימה אל עבר סדר חדש, הבנה חדשה ופיתרון חדש.

 

פיתרון חדש מכיל שינוי.
כשעושים שינוי צריך להיפרד ממשהו מהעבר. האם להיפרד משמעו לבטל את הקיים. ומה קורה לכל האנשים בארגון שמחוברים לקיים (או לעבר) וזה נלקח?  

 

בעזרת הקונסטלציה נוכל לראות איך זה אפשרי, שינוי תוך כדי הכרה וכבוד לקיים. נמצא איך משנים בלי לבטל את הקיים, איך משנים כך שהעבר נהיה חלק מהתהליך שפונה קדימה לעתיד למטרות ולחזון ואיך מגייסים את העבר כמשאב עבורנו ולא כנטל.

 

לסיום, הקונסטלציה הארגונית מציעה תהליך חוויתי שמשלב שיחה ‘רגילה’ עם פריסה ויזואלית של הגורמים שלוקחים חלק באתגר, הם מונחים בתוך ציר זמן ונעים לעבר התארגנות מחודשת שנותנת מקום גם ליחסים הבינאישיים כמו גם למטרות ולעתיד הארגון.

התארגנות חדשה זו נקראת פיתרון קונסטלטיבי! משמעותו של פיתרון זה הוא מצב שכל הגורמים במקומם הראוי, הן עבור עצמם, והן למען המערכת. זהו פיתרון שמאפשר לתת מקום לצורך בשינויים (גם אם כואבים) כמו גם להוקרה והכרה מלאה במה ומי שהיה ותרם עד כה.

אם מאסתם בדרך החשיבה הרגילה, אם מיציתם את האפשרויות המוכרות, כנראה שאתם מנסים לארגן סדר חדש כאשר בעצם הכאוס (המניע של המצב המשברי) חזק עליכם – ואז הפתרון היצירתי, שמאפשר תנועה חדשה קדימה, לא מופיע.

בכדי לארגן מצב בו הכאוס חוזר ומשתלט יש להיעזר בגישה שהעבודה עם כאוס ומשברים זאת המומחיות שלה. בשביל זה אנחנו פה!

 

לאילו מצבים מומלץ להיעזר במנחה הקונסטלטיבי:

  • כל מה שדורש חשיבה חדשה מחוץ לקופסה!!!
  • פתרון סכסוכים ומצבי משבר
  • ליווי ותמיכה בהנהגה והובלה
  • פיצוח בעיות מורכבות
  • קבלת החלטות
  • חשיבה יצירתית
  • פיתוח אסטרטגי כשמשהו לא עובד אבל קשה לשים את האצבע על הבעיה.
  • הפעלות קונסטלטיביות באירועים ארגוניים – כיף משולב באתגר!

 

 

כך שאם אתם רוצים דרך הנחיה וייעוץ העובדים עם הדרישות המורכבות של המאה ה21, צרו עכשיו קשר:

גלית הרמן – 050-8358914 galitherman@outlook.com

ישי גסטר – 053-8520790 constellationsil@gmail.com