דרך הקונסטלציה – הדרך לרכישת מיומנויות ההנחיה בגישת הקונסטלציה המשפחתית והמערכתית

בית הספר ללימודי הקונסטלציה המערכתית בישראל נוסד בשנת 2006 על ידי ישי גסטר. במסגרתו הוכשרו מורות ומורים,  מנחות ומנחים ברחבי הארץ, לטפל, להנחות ולהעביר הלאה את התפיסה המערכתית-פנומנולוגית ואת איכויות הריפוי של גישת הקונסטלציה המערכתית. עם הצטרפות המורים והמורות לביה”ס ב2016, נוסף השם ‘דרך הקונסטלציה’, שבו אנו מציעים שהלימוד הינו דרך שיש ללכת בה וגם השיטה היא דרך שמחזיקה תפיסה גם פילוסופית וגם טיפולית.

לדרך הקונסטלציה שתי הכשרות עיקריות – הכשרה בקונסטלציה המשפחתית והמערכתית והכשרה בקונסטלציה הארגונית. לשתי ההכשרות מבנים שונים ועם זאת שתיהן מתקיימות במרחב של ‘דרך הקונסטלציה’.

המבנה הארגוני של ההכשרה בקונסטלציה משפחתית-מערכתית 

מבוסס על מודל ה”חאנים”: כפי שבעבר אנשים עברו בדרך הים (או דרך הבשמים) ועצרו בכל פעם בחאן אחר לצורך מנוחה והזנה, כך התלמידים והתלמידות עוברים מחאן לחאן בכדי לקבל את ההכשרה בהנחיית הקונסטלציה. לפי כך אנו מכנים את המורות והמורים – מנהלי ומנהלות חאנים.

בדרך הקונסטלציה אנחנו עובדים גם ביחד וגם לחוד, גם משתפים פעולה וגם עצמאיים. ישנם כללים החלים על כל המורים והמורות ובאותה המידה יש הרבה מקום ליצירתיות. בין הכללים החלים על כל המורים, מספר שעות לימוד פר מודולה/קורס, מחירים, הנחות, גישת הקונסטלציה כבסיס לכל התוכן הלימודי ועוד, ועם זאת ישנו חופש גדול בדרך הניהול והלימוד והזמנה לכל מורה להעביר את הקונסטלציה בדרכו ובדרכה. 

המוריםות/מנהלי/ות החאנים בדרך הקונסטלציה הם בוגרים ובוגרות של המסלול המלא ללימודי הקונסטלציה המשפחתית והמערכתית ועמדו בכל הדרישות והקריטריונים הרלוונטים. כל מורה מגיע/ה מעולם תוכן מקצועי מגוון ועם ניסיון רב, מה שמעשיר את השפה הקונסטלטיבית ומייצר מנעד של איכויות שונות ללימוד קונסטלציה משפחתית ומערכתית.

פעם בכמה זמן דרך הקונסטלציה פותחת את שעריה לכניסה למורים ולמורות חדשים. תהליך הבחירה של מורה לדרך הקונסטלציה הינו פנימי ומורכב הכולל מגוון גדול של שיקולים מערכתיים המתבססים על המבנה, הצוות הקיים וצרכי המערכת. חלק מתהליך הבחירה שיצרנו מכיל התרשמות מהפעילות הקונסטלטיבית של אילו שסיימו את המסלול השלם, צבירת הניסיון והתרומה לעשיית הקונסטלציה, הרקע הטיפולי והייעוצי שממנו הםן באים ותהליך תחושתי – אינטואטיבי המשלב בתוכו תהליך קונסטלציה. (פרטים נוספים ניתן למצוא בעמוד של מנהלי ומנהלות החאנים)

על כל הפעילות הקיימת במרחב של דרך הקונסטלציה ישנו תשלום ישירות לישי גסטר, כזה שבזכותו כל זה קרה, כחולם, כמייסד וכמורה הדרך בפועל של דרך הקונסטלציה ושל כל הקורה בה.

מועצת מנהלי ומנהלות החאנים:

לגוף ההכשרה בקונסטלציה המשפחתית-מערכתית ישנה מועצה שיחד עם ישי גסטר נותנת מענה ברבדים שונים, ברובד הלב וברובד הראש והעיניים – בנושאים של הרגש, הדינמיקה וההכלה, ובנושאים של ניהול, מבנה, ארגון וכלכלה. חברי וחברות המועצה מתקבלים/ות ע”י הזמנה אישית מישי גסטר ומהמועצה הקיימת.

הכשרה, קורסים והשתלמויות בקונסטלציה משפחתית מערכתית:

הקורסים וההשתלמויות הינם בגדר מודולות בנות 35 שעות עגולות. והן חלק מהקורס השלם להכשרת מנחים ומנחות בגישת הקונסטלציה המשפחתית. להשלמת ההכשרה יש ללמוד ארבע מודולות אצל שלוש/ה או ארבע/ה מהמוריםות מטעם דרך הקונסטלציה. סה”כ 140 שעות עגולות.

ביה”ס לקונסטלציה הארגונית 

מנוהל ע”י ישי גסטר וגלית הרמן, בו ניתן לרכוש ידע בעבודת הקונסטלציה עם ארגונים ועסקים. ההכשרה המלאה בקונסטלציה הארגונית בנויה משני קורסים – הקורס הבסיסי והקורס המתקדם, ומטרתה להביא את הקונסטלציה אל ארגונים ועסקים. רוב התלמידים והתלמידות הינםן אנשי ונשות מקצוע מתחום הארגונים.

ברכת הקונסטלציה:

אנחנו בדרך הקונסטלציה מברכים ומברכות את המצטרפים והמצטרפות לדרך הקונסטלציה, ומאחלים/ות שעקרונות הקונסטלציה – התופעה, השייכות, הקדימות והאיזון בין נתינה ולקיחה יהיו לכםן כמורי דרך במסע חוויתי, מרפא, מאיר, מלמד, מסקרן, מרגש, מפתיע ומרתק, ומלא בידע נפלא ובדרכי ריפוי חדשות להביא אל אילו שיבואו אליכם/ן לעזרה!

קראו עוד על קונסטלציה בבלוג שלנו

למאמרים